Na šestém zasedání Zastupitelstva města Třince, dne 12. 9. 2023, přednesl pan ředitel kulturního domu TRISIA Vojtěch Dohnal záměr vybudovat v budově kulturního domu tzv. co-work centrum, volně přeloženo centrum sdílených kanceláří.
Hned na úvod musíme uvést, že vznik tohoto centra ještě není jisté, přestože bylo v hlasování podpořeno všemi přítomnými zastupiteli. Město na tento projekt přispěje částkou ve výši 100tis Kč, ale jen za předpokladu, že majoritní vlastník společnosti TRISIA a.s., tedy Třinecké železárny a.s., přispěje dílem odpovídajícím jeho podílu ve společnosti (2/3), tedy částkou ve výši 200tis Kč. O tomto však budou TŽ teprve rozhodovat.
Toto centrum by mělo vzniknout ve 3. patře prostřední části kulturního domu, kde budou kanceláře mít výhled na náměstí Svobody, TGM a nemocnici na Sosně. Podle ředitele Dohnala se v podstatě jedná o nejlepší prostory v domě. Ideálnější místo bychom možná těžko hledali už s ohledem na velmi dobrou dostupnost MHD a železniční zastávky, což umožní využití podnikavým lidem i z blízkého okolí Třince. Zájemci kromě vybavení samotného centra jistě ocení i dostupnost dalších služeb a třeba i možnost si v přestávce zaběhnout do lesoparku.
Předpokládá se, že prostory budou mít kapacitu pro 9 osob, přičemž 5 míst bude určeno pro stabilní klienty a 4 pro kolemjdoucí. Velmi příznivá je i cena, kdy za celý měsíc klient zaplatí 2000 Kč / měsíc, nebo 200 Kč / den. I tento faktor může významně ovlivnit úspěšnost celého projektu. Z dostupných informací nám zatím není zřejmé, zda bude možné si například zarezervovat místnost pro porady na menší než denní časový úsek, např. pro pravidelné setkávání jiných zájmových skupin, a to v době, kdy by nebyla jinak využita ostatními klienty.
Pan ředitel Dohnal mimo jiné uvedl, že by se v těchto prostorech mohly konat také tzv. business snídaně. Jestli se celý projekt rozvine až do podoby, kterou má Impact Hub v Ostravě, který navíc nabízí i možnost dalšího vzdělávání a podpory rozvoje vlastního byznysu, zřejmě ukáže čas i na základě zájmu, pro který má pan ředitel pozitivní analýzu.
Tento záměr vítáme a podporujeme, neboť jsme přesvědčeni, že je to sice malý, ale strategický krok na cestě rozvoje města v oblasti podnikání, udržení si mladých podnikavých lidí v Třinci a v neposlední řadě i naděje na budoucí transformaci a diverzifikaci rizik spojených s existencí silných vazeb na existenci Třineckých železáren v oblasti zaměstnanosti. Ostatně na zastupitelstvu promluvil i pan zastupitel Adam Kurzok, předseda Výboru pro strategický rozvoj, který poukázal na skutečnost, že oblast co-workingu je zahrnuta v aktuálním strategickém plánu.
Na zastupitelstvu promluvil také zastupitel pan Plucnar (ČSSD), který spolu s kolegou Zbončákem v minulých letech rozjížděli projekt "Fiktivní firmy", kdy v podstatě studenti pracují, budují a rozvíjejí své fiktivní firmy, přičemž zaznamenali úspěch i na veletrzích fiktivních firem. Vyjádřil se pozitivně v tom smyslu, že co-workingové centrum jim může umožnit přejít z roviny fiktivní firmy na úroveň budování firmy reálné.
Krátce se vyjádřila i paní radní Fremrová (Osobnosti pro Třinec), která zmínila, že návrh vzniku co-workingového centra padl i od občana na portálu fajnytrinec.cz, kde získal 34 hlasů. My jen dodáme, že tento podnět vznikl zřejmě někdy v dubnu tohoto roku soudě podle první reakce města ze dne 24. 4. 2023. Větší diskusi kolem zájmu o vznik co-workingového centra jsme zaznamenali na místních sociálních sítích. Počty hlasů na portálu Fajný Třinec prozatím nevnímáme jako relevantní, neboť se v něm nacházejí projekty, které mají mnohem více hlasů a přesto se k nim město staví spíše odmítavě.
K tématu položil otázku i zastupitel pan Turek (Nezávislí), kterého zajímalo, zda existuje nějaká analýza zájmu, přičemž si vzpomíná na jeden podobný 12 let starý neúspěšný projekt v Třinci. Pan ředitel uvedl, že má relevantní podklady a podotkl, že většina podobných projektů zkrachuje zejména kvůli vysoké ceně a špatnému prostředí, což nebude případ tohoto nového centra.
Pro úplnost dodáváme, že zřejmě v současnosti nejbližší co-workingové centrum se nachází v Českém Těšíně, jehož vznik také podpořilo město i kraj.
Na závěr se přidáváme k pochvale pana ředitele, za to, jak TRISII vede, kterou na samotném zastupitelstvu vyzdvihl i zastupitel pan Ferenc (Nezávislí). Velmi oceňujeme, že se snaží dohlédnout dál než za první roh a přestože by bylo mnohem snazší a zřejmě i finančně výhodnější celý prostor jednoduše pronajmout, rozhodl se jít touto cestou.