Je to pár dní po silvestrovských oslavách a mezi lidmi stále rezonuje téma škodlivosti ohňostrojů. Některé dopady této vizuální kratochvíle jsou zřejmé hned, jiné si možná neuvědomujeme. Ty zřejmé spatříme hned na Nový rok po rozbřesku, kdy pohlédneme na naše městské prostranství poseto zbytky ohňostrojů ať už těch, které nevzlétly do nebe, tak i těch, které vzlétly a v tisících malých kouscích dopadly tam, kam je vítr zavál. Další spatříme ve večerních zprávách, které shrnují statistiky zásahů hasičů, výjezdů záchranné služby, počty pokut, které rozdala policie, a pak také četné škody na zdraví.
Pro lepší představu, Silvestr 2022 nadělil 286 zásahů hasičům, 124 ošetření lidí záchranné službě a jen v Praze lidem 355 pokut. Všechny tyto výjezdy stojí nemalé peníze. Další zřejmé dopady pociťujeme sami, když nedočkavci odpalují „dělobuchy“ a ohňostroje i několik dní před silvestrem, a tím bez varování trápí naše maličké děti, domácí mazlíčky i kolemjdoucí. Zde zřejmě svoboda jednotlivce nekončí tam, kde začíná svoboda ostatních. Těch, kteří si nepřejí tento neklid. Těch, kterým to vadí, škodí či ubližuje, a to bezdůvodně.
To, co není každému zřejmé, jsou dopady na naši přírodu. Během silvestra rozptýlíme do vzduchu 12,5 tuny hořčíku, 0,8 tuny titanu, 1,2 tuny rubidia, 10,5 tuny barya, tuny stroncia a 0,5 tuny mědi. Tento spad se samozřejmě usadí na zemi a pronikne do půdy a vody. Kdyby takové množství nebezpečných látek vypouštěl průmyslový podnik, čelil by soudnímu řízení a uzavření. Naši mazlíčci, kteří neběhají na volno, jsou v relativním bezpečí, totiž zůstávají v blízkosti svých opatrovníků, i přesto však trpí. Vystrašená zvířata a ve městech ve velké míře i ptáci takové štěstí nemají a mohou svou pouť na tomto světě velmi rychle ukončit, když vyplašená a zmatená naráží do překážek, které je zraní a v horším případě usmrtí.
Zamysleli jsme se, jak tyto dopady minimalizovat.
Zase nějaká obecně závazná vyhláška?
Obecně závazná vyhláška je v našem městě něco, co velká část občanů nerada slyší. Nicméně je už řada měst a obcí, která problematiku ohňostrojů a zábavní pyrotechniky obecně začala řešit tímto způsobem, tedy regulací. Je velká otázka, zda-li by taková vyhláška měla smysl a kýžený efekt i v Třinci. Taková vyhláška totiž, dle Ministerstva vnitra České republiky, nemůže být totální a plošná, což není výmysl ministerstva, ale přímo judikatury Ústavního soudu. Jinými slovy, aby byla taková vyhláška zákonná, musí obsahovat nějaké výjimky ať už časové, např. Silvestr od 18h do 1h ráno, nebo prostorové, např. pouze na jasně identifikovaných prostranstvích (prázdná parkoviště, starý lom, apod.), kde se předpokládá minimum případných škod způsobených zábavní pyrotechnikou. Nicméně taková výjimka může směřovat např. na jiný významný den, např. výročí města, republiky nebo jiný významný státní svátek, kdy by jistě nebylo spáleno tolik peněz na obloze.
Pokud by vyhláška umožňovala používání zábavní pyrotechniky ve vymezenou dobu na Silvestra, pak jistě pejskaři a mnozí občané budou rádi, protože budou vědět, kdy mohou očekávat, mírně řečeno, akustické nepohodlí. Na druhou stranu dopady na životní prostředí ve městě a státní peněženku v podobě nutných zásahů záchranných složek to nijak neeliminuje. Ostatně otázkou smyslu takové vyhlášky je i její vymahatelnost, obzvláště pokud se celý Třinec v jednu chvíli rozhodne ozářit městské nebe. Sankce za takové jednotlivé porušení by pak musely být dostatečně odrazující a samozřejmě nekompromisně udělovány.
V každém případě by vyhláška mohla být okamžitou pomocí v okrajových částech města, které se stýkají s naší beskydskou přírodou, kde by podle nás měl platit zákaz bez výjimky.
Jen dodáme, že taková případná vyhláška by měla striktně zakazovat také tzv. létající přání či jinak zvané lampióny štěstí, a to na celém území města. Vyhláška by měla také definovat, za jakých podmínek může město udělit individuální výjimku, např. při oslavách vítězství extraligy třineckými hokejisty. I když i v tomto příkladu je nutnost udělit výjimku také diskutabilní. Jako alternativa se nabízí výstižný video-mapping na WERK-ARENU.
Sázka na nedostupnost pyrotechniky
Řešením, které nepředstavuje žádný zákaz, a přesto by motivovalo lidi k menšímu používání zábavní pyrotechniky, je uvalit na toto zboží velmi vysokou spotřební daň, čímž by se stalo pro mnohé de-facto finančně nedostupné. Otázkou pak zůstává, jak zamezit nákupům v zahraničí. Snížit dostupnost by bylo také možné přeřazením pyrotechniky kategorií F2 a F3 do stejného režimu, jako má kategorie F4, tedy aby ji mohly nakupovat jen osoby s příslušnou odbornou způsobilostí.
Osvěta a dostatek trpělivosti
Abychom dosáhli změny bez nelibých restrikcí, je osvěta nezbytná. Lidé se často dopouštějí omylů a chyb čistě z nevědomosti, nikoliv záměrně. Jen pouhé poznání důsledků jejich činů může velkou část lidí přesvědčit. Takovou osvětu by měl dělat stát, stejně jak činil v případě výzev k třídění odpadů nebo zamezení jeho pálení v domácích kotlích.
Hledání alternativ a kompromisů
Ohňostroje jsou jistě vizuálně poutavé a pro mnohé něco nevšedního. Proč tedy ohňostroje nenahradit něčím obdobně vizuálně zajímavým a poutavým, např. videomappingem, laser-show, dronovou show či jinou vizuální a poutavou show?
Jako přijatelný kompromis by mohla být výměna množství vizuálně slabších ohňostrojů za jeden profesionální a krásný, který by zajistilo město. V této době, kdy se očekává, že se města budou chovat finančně odpovědně, se nabízí také možnost, aby Silvestrovský ohňostroj zafinancovali občané prostřednictvím příspěvku do veřejné a transparentní sbírky organizované městem, místo koupě vlastní zábavní pyrotechniky. Město pak zajistí nádherný ohňostroj v centru města odpalovaný profesionály. Je to dobrý nebo špatný kompromis?
Závěrem
V mnoha evropských zemích je zábavní pyrotechnika regulována mnohem přísněji než u nás. Myslíme si, že nastal čas přiblížit se legislativou vyspělé Evropě a zpřísnit pravidla. To však je běh na dlouhou trať. Nemusíme ale čekat na obecnou legislativu upravující tuto problematiku. Nemálo opatření můžeme začít dělat hned na komunální úrovni, ale také u sebe. 🙏